Областната администрация партньор в националната информационно-образователна кампания за превенция на горските пожари
Областната администрация се включи като партньор на Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по горите и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в националната информационно-образователна кампания за превенция на горските пожари. В тази връзка днес заместник областният управител Нели Читинова проведе работна среща с представители на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН), Регионална дирекция по горите (РДГ), областна дирекция „Земеделие“, общините Ловеч, Луковит и Тетевен за координиране на мерките за превенция, както и действията в случай на възникване на горски пожари.
Целта на кампанията е да се постави темата във фокуса на общественото внимание и да се мобилизират възможностите и потенциалът на заинтересованите институции за работа с рисковите групи и предприемане на действия.
Факторите, които оказват най-голямо влияние върху пожарите, са климатичните условия, но немалък фактор са и почистването на стърнища и пасища от земеделците, като най-често се случва след такова почистване пожарът от нивата да навлезе в гората, а там ситуацията е по-различна, поясни Александър Андреев от РДГ. Той добави, че горските пожари са трудни за локализиране и овладяване, тъй като няма достъп навсякъде, нито изградена инфраструктура, масово общините не си изпълняват задълженията с противопожарните мероприятия, заложени в техните планове, поради недостиг на средства.
По думите на директора на РДПБЗН комисар Петър Петров причина за възникване на пожари остава и небрежността на гражданите, недооценяването на ситуацията и невслушване в препоръките и мерките за безопасност. „За нас е ценно, ако има бърза информация за възниквало произшествие, за да бъде ликвидирано в малки граници с минимални щети“, изтъкна Петров.
На срещата институциите подчертаха, че ангажираността, професионализмът и добрата координация на всички заинтересовани страни могат значително да допринесат за разширяване на обхвата и въздействието на превенцията, както и за действия при възникване на евентуални пожари.
Националната информационно-образователна кампания се провежда за втора поредна година.