Интервю на областния управител Ваня Събчева пред вестник "Ловеч глас"

Дата на публикуване: 17.11.2011 12:52
ИЗБОРИТЕ СВЪРШИХА, ХОРАТА ИЗБРАХА, ЗА МЕН ВСИЧКИ СА РАВНИ И ОЧАКВАМ РАБОТА

Интервю на Милен НАНКОВ

    Инж. Ваня Събчева смени на поста Областен управител на Ловеч Николай Нанков на 14 септември. Тогава Нанков бе назначен за зам.-министър на регионалното развитие и благоустройство на мястото на Лиляна Павлова, която пък стана министър на мястото на вече избрания президент Росен Плевнелиев.
Събчева е магистър по публична администрация и бакалавър по специалността „Индустриален инженер”. Преди да поеме поста, тя е старши експерт в Областна администрация с ресор „Контрол по законосъобразност на административни актове, регионално развитие, изграждане и поддържане на техническата инфраструктура и комунална дейност и строителство”.
    Събчева е с тригодишен стаж и като младши експерт в Регионална дирекция за национален строителен контрол /РДНСК/ - Северозападен район Сектор – Ловеч.
Омъжена е, има 10-годишна дъщеря.


    - Г-жо Събчева, след Сурай Велиева Вие сте вторият областен управител от "по-слабия пол" на Ловеч. Обикновено в подобни случаи презумпцията е, че сама жена е невъзможно да носи толкова властова отговорност и мощ, и се търси кой мъж или партия в сянка я ръководят?
    - Няма да се съглася с вас. Не деля света на мъже и жени в професионално отношение. Мисля, че има такива, които създават средата, и други, които следват. Жените отдавна сме доказали, че носим не само властова отговорност и мощ, но и притежаваме качества, като толерантност и търпение, благодарение на които се справяме отлично.
    Зад мен, както и зад всички областни управители, стои премиерът Бойко Борисов и цялото правителство. А партията е ясна – ГЕРБ. И тя, както знаете, изобщо не е в сянка, напротив.
    Като областен управител съм назначена, за да провеждам политиката на правителството на областно ниво. Това се случва в изключително трудна обстановка – на икономическа и финансова криза, което изисква сериозна дисциплина по всички сектори, което от своя страна пък води до силно съпротивление. Убедена съм обаче, че малко са хората, които биха искали и търсили дестабилизация. Българите в по-голямата си част разбираме, че е по-добре да се съобразим с обстановката в целия Европейски съюз, отколкото да се спуснем по пързалката надолу.
    - Когато Вашият предшественик Николай Нанков пое ръководството на Областна администрация Ловеч поиска финансова проверка на делата на Сурай Велиева. Вие ще ревизирате ли дейността му?
    - Да, бе направена резивия след Сурай Велиева, след един пълен мандат на едно друго управление. И това бе нормално. Аз обаче нямам причина за това. Бях част от екипа на Нанков и, както вече заявих, продължавам започнатото от него. Имам пълно доверие в решенията и делата му.  Ще дам всичко от себи си да надграждам постигнатото от него.   
    - Какво поведение да очакват от Вас разните служби на различните държавните институции в Ловеч - на Тачър Желязната лейди или на Ева Перон?
    - Не бих си позволила да се сравнявам нито в Тачър, нито с Перон. Но защото вие така поставихте въпроса, ще ви отговоря, че по отношение на управлението на Ловешка област по-скоро ще бъда твърда - и в решенията, и в изискванията си. Реалността го налага.
    - Наложи Ви се като новоназначен губернатор да влезете в движение в правенето на избори. Вашата преценка как протекоха Избори 2011?
    - По време на подготовката за провеждането на изборния процес в редица писма на МС до областните управители в страната бяха ясно възложени задачите и отговорностите на областните управители по техническото обезпечаване на целия изборен процес. Със заповед на всеки губернатор бе назначен и технически екип в администрацията, ангажиран с изпълнението им.
    В Областна администрация Ловеч бе изготвен план за действие по организационно техническата подготовка на изборите на президент и вицепрезидент на Република България, както и за кметове и общински съветници. В него ясно бяха разписани отговорниците и сроковете за изпълнение.
    Сред нашите задължения бе да осигурим транспортирането, предаването и охраната на избирателните списъци, получени от МРРБ, до съответните общински администрации, като разходите се поеха в рамките на преведените средства за изборите. Осигуряването на изборните книжа и материали, както и осигуряването на печатите на секционните избирателни комисии и тяхното транспортиране до общините, осигуряването на чували, восъчни печати и други материали също бе осъществено пак от областна администрация.
    Основна част от общия обем дейности, извършени от областните администрации в страната по организация на изборния процес, бе и отпечатването на бюлетините и осигуряване на допълнителни урни за гласуване. За разлика от други области, в Ловеч проблеми с качеството и количеството на необходимите бюлетини нямаше. В достатъчно количество бяха и всички допълнителни изборни книжа, като в тяхното разпределение бе предвидено и провеждането втори тур на изборите.
    В задълженията на Областен управител бе вменена и организацията на дейностите по охрана на изборните книжа, маршрутите на транспортиране, помещения на СИК, избирателни списъци, като това бе съгласувано с ОИК и кметовете на общини, областна дирекция „Полиция” и с районните полицейски поделения.
    В Ловеч на 13 октомври бе организирано мащабно обучение на общинските избирателни комисии, техническите екипи от общините и областна администрация, представители на Полицията и Информационно обслужване, дирекция „ГРАО”, водено от Ралица Негенцова и Гергана Маринова. По време на форума бяха предоставени методически указания за провеждането на целия изборен процес.
    Така че всичко, което зависеше от нас като администрация, бе изпълнено в рамките на закона и по най-добрия възможен начин, за което мога само да благодаря на екипа си.
    - Покрай учредяването на Общинските съвети в осемте общини на региона опознахте новите местни властници. Там, където кметовете бяха избрани, като че ли местните парламенти заработиха от раз, докато в общините с нови управници те преживяха частични кризи. Защо?
    - Може би имате предвид преизбрани, защото иначе те всички са избрани, няма назначени кметове. Не съм усетила това в интерес на истината, макар да намирам за нормално новите хора да имат нужда от известен адаптивен период. И изборите бяха организирани добре, и подготовката за зимното поддържане вървеше, така че не виждам за какви сътресения говорите. Ако ги е имало, то те бързо са преодолени и нещата си вървят.
    - Вашето впечатление от БСП при обиколките Ви из Общинските съвети в региона? Конструктивно или не е поведението на партията столетница?
    - Изборите свършиха. Хората избраха управлението на общините си. Тоест вече няма партии, за мен всички са равни и кабинетът ми е отворен и за избраните от БСП, и за избраните от ГЕРБ или други формации. Очаквам всички да си дават ясна сметка, че времето за партийни боричкания приключи и оттук нататък е време само за работа. Всички обещаваха какво ли не, всички заявиха желание за работа в интерес на хората. Е, време е да го покажат! А това ще стане само с конструктивна работа. Защото следващите избори са само след две години. Не мисля, че хората имат нужда от управленци, които се упражняват в празноговорене ей така, на инат. Работа, работа и само работа се изисква от тези, които влязоха в общинските съвети – те бяха избрани, за да намират правилния път за решаването на един или друг проблем. А за това е нужен диалог. Това очаквам и от БСП, и от ГЕРБ, и от всяка друга партия, излъчила представители в местните парламенти. Впрочем, не гледам нито на кметовете, нито на съветниците като на партийни фигури, а като на такива, излъчени от хората. И отговорни пред хората.
    - Вниманието на общинските ни управи е насочено най-вече към приемането на бюджет 2012. В този период атаките срещу Министерския съвет, в частност и срещу областните администрации, зачестяват. Какво очаквате от опозицията в региона по тази тема - сиромахомилство, инат или разбиране?
    - Бих се радвала да се прояви разбиране – един бюджет  е сериозен финансов документ с ясно разписани параметри. Аз съм оптимист и се надявам да не се тръгне на инат. Такова поведение се демонстрира в парламента, а от него няма полза никой. Дано надделее разумът. Трудно е за всички ни.
    - В навечерието на зимата сме. Ще затъваме ли в сняг по републиканската пътна мрежа на територията на Ловешко?
    - Миналата година нямаше никакви проблеми. И тази година имам уверението на институциите, ангажирани с това, че снегът няма да ни изненада. На 18 ноември в Областна администрация бе проведено заседание, на което присъстваха всички общини и структури на централната власт, отговорни за снегопочистването. Докладвано бе, че навсякъде подготовката е приключила, структурирана е координацията между звената, осигурени са снегопочистваща техника и инертни материали, горива за училищата и детските и социални заведения, подписани са договорите за почистване на уличната мрежа в населените места, както и за 735 км републиканска пътна мрежа в Ловешка област. На разположение са 110 машини, половината от които нови и модерни, така че наистина не очаквам проблеми. Лично ще проверявам как върви почистването, а ще поканя и вас журналистите заедно да се убедим, че фирмите изпълняват договорните си задължения.
    - По-бедни или по-богати станаха общините в област Ловеч през последните 2 години според Вашето наблюдение върху финансовите операции на общинските администрации?
    - Финансовото състояние на общините има два аспекта – от една страна приходна и разходна част, от друга – привличането на средства от Европейския съюз. Както добре знаете – заслуга на сегашното правителство е възвръщане на доверието на Европейската комисия и пускането на спрените за България средства заради нарушения на правилата при предишното управление. След като това стана, общините имаха възможност да привлекат сериозен финансов ресурс. Друг е въпросът кой как се е възпозвал. Във всички има привлечени средства – и в големите Ловеч и Троян, и в по-малките Летница и Угърчин, изключение прави само Априлци. Друг е въпросът как и за какво се харчат тези пари. Моето убеждение е, че се работи на парче – отваря се една схема, има там едни пари и се кандидатства с проект за тях. А дали хората искат в общината им да се случи точно това, няма значение, важно е да се усвояват едни средства и да се вписват по-големи суми в графата привлечено еврофинансиране. Много се надявам на това да се сложи край и да се намери най-добрият модел за включване на гражданите във вземането на решения какво искаме да се направи, как може това да стане и едва тогава то да се случи. С една дума обществените обсъждания по един или друг въпрос наистина да станат обществени, а не просто формални. За това, разбира се, е нужно и участието на обществеността.
    Незавидно пложение на фона на останалите в областта заема само община Априлци. Тя е една от последните в цялата страна по привличане на средства от еврофондовете, работило се е на принципа след мен и потоп. Община Априлци не заслужава подобно управление и хората го наказаха на изборите, избраха си нов кмет. Силно вярвам, че положението бързо ще бъде овладяно и ще се промени с положителен знак.
    - Инвеститорите като че ли взеха да заобикалят област Ловеч през последните 2 години. Кой е виновникът?
    - Инвеститорите заобикалят не само Ловешка област, те просто се затвориха, изчаквайки да отмине тежката икономическа ситуация.  И всички разбират това, няма кмет, който да затвори вратите пред желаещи да инвестират. Със сигурност може още много да се направи за подобряване на инвестиционния климат, но причината е ясна – кризата. И това се отразява на цялата страна. Убедена съм, че този процес има край. Нашето правителство е единственото, което призна на глас, че държавата е длъжна на Северна България и една от първите стъпки бе активизацията за изграждане на магистрала „Хемус”. Вече е ясно, че тя ще се финансира с европейски средства по ОП „Транспорт” и това е заложено за следващия планов период 2014-2020 г. – нещо повече, „Хемус” е приоритет при пътните проекти, приоритет, който ще донесе 1,5 милиарда инвестиция от Европа за страната. А това ще раздвижи и инвестиционния климат в региона.
    - Вашият предходник Николай Нанков не криеше, че е библиофил, киноман, познавач на историята на Древния Рим и добър играч на снукър. А за Вас какво трябва да знаят жителите на региона?
    - Че съм майка на 10-годишна дъщеря и посвещавам личното си време изцяло на нея и семейството си. Активен шофьор съм и обичам при възможност сама да шофирам, пътувайки до прекрасните кътчета на областта като Рибарица например, където съм прекарала голяма част от живота си. Там сред природата и заобиколена от близки и приятели, се чувствам спокойна, зареждам се. Разбира се, не се отказвам от хубава книга, от хубава музика, от хубави филми.

Потърсете в сайта