Заседава Областния съвет по условия на труд, представени данни от национална проучване и схема „Безопасен труд”

Дата на публикуване: 18.11.2011 15:17
    87 % от респондентите отговарят, че са удовлетворени или много удовлетворени от условията на труд в техните предприятия, над 40 % от работещите – че през последните 12 месеца условията се подобряват и 6 %, че е налице влошаване на ситуацията. Това показват данните от проведено национално изследване за условията на труд, представени от Митко Митев, директор на Областна дирекция „Инспекция по труда” в Ловеч на 17 ноември по време на заседание на Областния съвет по условия на труд. То бе ръководено от зам.-областния управител Пламен Огнянов. Дневният ред бе от две точки – представяне на резултати от национално изследване условията на труд и представяне на схема „Безопасен труд” по ОП „Развитие на човешките ресурси”.
    Мащабите на изследването включват над 2250 стандартизирани интервюто сред наети по икономически сектори, близо 16 200 онлайн анкети, около 2500 анкети по пощата сред работодатели, наети и служители, за над 200 предприятия набавени данни от замервания на факторите на работната среда. Изследвани са естеството на работа, работната среда, организацията на работа и работно време, работа и здраве и други елементи на условията на труд, уточни още Митев.
    Схема „Безопасен труд” има за цел подобряването на условията на труд в предприятията при спазване на нормите и изискванията на законодателството по безопасност и здраве при работа. Общият бюджет на схемата е 70 млн. лв, а кандидатстването става чрез подбор на проектни предложения. Могат да кандидатстват малки, големи и средни предприятия, като за да бъде допустим, кандидатът трябва да отговаря на изискванията за публично финансиране, да е осигурил в предприятията задължителните здравословни и безопасни условия на труд, видно от необходимата документация – оценка на риска, утвърдена програма за минимализиране на риска, валиден договор с регистрирана служба по трудова медицина и други.
Минималният размер на един проект е 50 000 лв, а максималният – 200 000 лв. За малки и средни предприятия не се изисква съфинансиране от страна на кандидата, а за големи предприятия съфинансирането е в размер на 20 % от стойността на договора. По настоящата схема е допустимо и 25 % кръстосано финансиране, а допустимата целева група е заети лица в малки, средни и големи предприятия.
    По настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ ще се финансират 5 дейности – анализ на състоянието и проектиране на организацията на трудова дейност, общо или на отделни елементи от нея, модернизация и/или реконструкция и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд, закупуване на предпазни средства и специално работно облекло, разработване и придобиване на стандарти за безопасни условия на труд във връзка с въвеждането на ново оборудване и технологии, обучение на служители за безопасна работа с нововъведено работно оборудване и технологии.
    Схемата стартира от 17 октомври, а информация може да се види на сайта на Агенцията по заетостта. Организират се и работни срещи за представяне възможностите за работодателите по действащи схеми с предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, насочени към повишаване квалификацията и създаване на нови работни места.
    Проектните предложения по схема „Безопасни условия” се подават в бюрата по труда в областните градове по планирано място за изпълнение на проекта. Крайният срок за подаване е 16.30 ч. на 21 декември.

Потърсете в сайта