Областният управител представи в Тетевен фотоизложба „Полски обекти на световното културно наследство на ЮНЕСКО“

Дата на публикуване: 30.10.2018 16:50
Областният управител Георги Терзийски представи в Тетевен фотоизложба „Полски обекти на световното културно наследство на ЮНЕСКО“. Тя бе организирана в партньорство с Полския институт в София и бе част от инициативите в рамките на Комуникационната стратегия на България за ЕС с акцент „Културното многообразие на Европа“. 
Наистина културното многообразие на Европа е огромно богатство и когато го показваме на нашите съграждани, то се превръща в една своеобразна екскурзия към далечни страни и откриване на нови светове. Затова и инициативите ни в изпълнение на стратегията тази година са насочени именно към представяне на различни изложби. Радвам се, че в залата има и толкова млади хора, поговорих с тях и съм доволен, че те също харесват нашите инициативи в тази посока – да показваме нови и нови културни хоризонти, каза при откриването на изложбата Терзийски. 
Полша предлага удивителни срещи с уникални исторически и природни богатства. Страната се слави с четиринадесет от близо хиляда забележителности, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Полша се гордее с исторически централни квартали на Краков и Торун, обаятелни с вековните си постройки, както и със стария град на Варшава. Столицата на Полша впечатлява експертите на ЮНЕСКО с извършените възстановителни работи без прецедент в историята на човечеството. В престижния списък е включен и средновековният замък в Малборк. Той е най-голямата тухлена постройка в света. Полша е привлекателна и със забележителните си природни обекти, градини дървени църкви – свидетелство за изкуството на старите майстори-занаятчии и с религиозните си обекти, в които продължава да кипи живот. Страната се гордее с монументалната творба на съвременната архитектура – Залата на столетието във Вроцлав. Беловежката гора е природно богатство от уникални за цяла Европа вековни девствени гори. Свое място в списъка има и зловещият паметник от миналото, споменът за което преследва и до днес – немският нацистки концентрационен лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау (1940 – 1945 г.), представи накратко изложените фотоси Ярослав Годун, директор на Полския институт.
След откриването на изложбата по покана на кмета на общината Мадлена Бояджиева, която приветства гостите, се състоя работен разговор, на който Ярослав Годун представи работата на института. 
Полските институти са учреждения, подчинени на Министерството на външните работи, чиято основна задача е да разпространява полската култура, история и национално наследство по света, както и да сътрудничи в сферата на културата, образованието, науката и социалния живот. Полският институт изпълнява функцията на център за разпространението на знанието за Полша чрез информационно-образователна дейност и осигуряване на полско присъствие в културния живот. Подкрепя факултетите по полонистика и славистика, както и обмена на студенти, сътрудничи с културни институции, които в задачите си имат заложена и международна дейност - Полският институт за филмово изкуство, Институтът на книгата, Театралният институт, Националният институт „Фридерик Шопен“ и Институтът „Адам Мицкевич“.
Всички се обединиха около желанието откритата в рамките на Комуникационната стратегия изложба да е начало на нови съвместни инициативи в община Тетевен. 
На събитието гости бяха зам.-кметовете на Тетевен Борис Врабевски и Свилен Русинов председателя на общинския съвет Мария Стойчева, общински съветници, ученици.

Потърсете в сайта