Със съдействието на областния управител римската баня в Ловеч може да бъде спасена

Дата на публикуване: 23.03.2011 09:13
    Със съдействието на областния управител на Ловеч Николай Нанков римската баня в ловешкия квартал „Вароша” може да бъде спасена. Днес по негово предложение правителството гласува права за управлението на културния паметник на община Ловеч. Това бе единственият начин останките от сградата, рушена по времето на много правителства, да се ремонтират чрез проект по ОП „Регионално развитие” и банята да бъде съхранена като културно-историческа ценност и социализирана и разработена като туристическа атракция по съвременни технологии, той като именно общините имат ресурса да се грижат и менажират подобни обекти на своята територия.
    Римската баня в Ловеч, която през последните години бе спрягана за какво ли не и от всяко досегашно управление, ще бъде преустроена в музей на водата, като по идеята се работи от лятото на 2010 г. Проектът на община Ловеч обаче нямаше да бъде факт и да бъде представен за одобрение и да чака финансиране, ако със съдействието на Николай Нанков не бяха проведени редица срещи с МРРБ и МК, в резултат на които МС даде днес обекта на община Ловеч, тъй като институцията Областен управител не може да бъде бенефициент по оперативните програми за подобни инвестиционни интервенции.  
    Проектът предвижда сградата да бъде консервирана и реставрирана като се запази нейният автентичен вид. Ще бъдат оформени зали за изложби, ще бъде създаден уникален воден спектакъл, ще се облагороди пространството около сградата, като тя ще се впише в общия облик на старинния ловешки квартал и ще стане акцент в един цялостен туристически продукт заедно с Покрит мост и крепостта „Хисаря”.
    Старата баня в Ловеч до момента е била собственост на Министерство на културата, актувана като публична държавна собственост през 2009 г. То обаче няма финансова възможност да се погрижи за обектите си в цялата страна, за разлика от общините, които сами определят бюджетите си и могат да финансират чрез оперативните програми подобни обекти, както и да ги управляват на по-късен етап.
    Много проекти и форуми са проведени през годините, все с идеята да се намери най-доброто решение за сградата – паметник на културата. Никой обаче досега не е довел нещата докрай, като е допуснато в началото на 90-те години да бъде унищожена цялата ВиК-канализация на банята, по-късно тя да се превърне в склад за дърва, след което в убежище на наркомани и клошари. Вътрешните помещения са напълно унищожени. От десетки години покривът на сградата бе обрасъл с растителност, като дърветата достигнаха човешки ръст.
    Едно от първите неща, с което областният управител Николай Нанков се зае след поемането на поста, е обектът да се затвори и да се ограничи достъпът до него с цел сигурността на гражданите. От месеци съвместно с община Ловеч се работи по идеята за съхранение на римската баня, като резултат от тези усилия е разработеният проект. Неведнъж съм казвал, че работя с всички кметове в областта и съм готов да подкрепя и съдействам реализацията на всяка идея, която ще допринесе за развитието на региона, в това число и на туристическото развитие. Днешният акт на Министерски съвет е доказателство за това, коментира губернаторът.

Потърсете в сайта