Зам.-областният управител Пламен Огнянов участва в заседание на Регионалния съвет за развитие /РСР/ и Регионалния координационен комитет към РСР на Северозападен район

Дата на публикуване: 09.12.2010 20:33
    Зам.-областният управител на Ловеч Пламен Огнянов участва на 7 декември в съвместно заседание на Регионалния съвет за развитие  и Регионалния координационен комитет към РСР на Северозападен район, което се проведе във Враца и бе открито и ръководено от областния управител на областта и председател на РСР Пепа Владимирова. От Ловешка област в заседанието се включиха и Иво Иванов от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, както кметът на Троян Минко Акимов.
В заседанието взеха участие представители на министерства, областните управители на областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч, кметове на общини от петте области, представители на национално представените работодателски организации и синдикати.
    Членовете на Регионалния съвет за развитие обсъдиха и приеха проект на Годишната индикативна програма за дейността на РСР на СЗР през 2011 г.
Представител на Агенция „Стратегма” представи информация за резултатите от междинната оценка на Националната стратегия за регионално развитие на Република България за периода 2005-2015 г.
Съгласно чл.19, ал.1, т.2 от Закона за регионалното развитие бяха обсъдени и съгласувани проект на Актуализиран документ за изпълнение на Областната стратегия за развитие на област Враца 2009-2013 г. и проект на Актуализиран документ за изпълнение на Областната стратегия за развитие на област Видин 2010-2013 г.
Представена бе Стратегия Европа 2020, съотнесена към социално-икономическия профил на Северозападен район.
Представители от управляващите органи запознаха участниците в съвместното заседание с операциите по оперативните програми, съфинансирани от фондовете на Европейския съюз на територията на Северозападен район.
    При изнасяне на междинната оценка на националната стратегия за регионално развитие 2005-2015 стана ясно, че основен проблем при реализацията на Оперативните програми е липсата на регионална целенасоченост. Процедурите за изпълнението им залагат на конкурентния принцип, а не на нуждите на регионите. Според Стратегия 2020, наследник на Лисабонската стратегия, и съотнесен към нея, Северозападният регион е с най-лош демографски индекс от всички региони на ЕС. За най-лош се смята индекс 100. По индекс на глобализация сме с 50, по индекс климатични промени - 70, индекс енергийна уязвимост - 70. С най-ниско ниво спрямо брутния вътрешен продукт са иновациите в Северозападния регион - 0.16%. На последно място сме и по ползване на интернет от хора между 16 и 74 години - едва 36.7% от хората при 45% от цяла България. При нас е и най-висок отрицателният естествен прираст.
    По Оперативна програма "Регионално развитие" Северозападният регион за развитие е приключил към момента 71 проекта, обновени са 91 училищни сгради и са рехабилитирани 132 км. общински пътища. Община Мездра е посочена сред добрите примери с направен път за 2 милиона 362 хил. лева.
    По Програмите за териториално сътрудничество в Северозападния регион (СЗР) Враца има 18 проекта, Видин - 17, а Монтана - 11. По програма ИНТЕРРЕГ ІV С - Враца е водеща с броя на участващите си проекти.
    От общо 259 проекта по ОПАК за България 18 са в Северозападния регион. От тях на първо място е област Ловеч 5 проекта, следвана от област Враца с  4, Монтана, Видин и Плевен по 3.
    По Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" СЗР има 246 проекта. Враца води с 64 проекта от тях, следват Плевен - 63, Монтана - 44, Видин - 39 и Ловеч - 36. Враца е водеща по брой проекти и по Оперативна програма "Конкурентноспособност". За иновации и модернизации на технологията и производството са кандидатствали 6 фирми.
    По Програма "Развитие на селските райони" СЗР има 1 350 проекта. Най-много - 711 броя, са по Мярка 112, следват 378 проекта по мярка 121, 64 по мярка 322, 48 по мярка 321, 36 по мярка 312.
    Общо договорените пари по Оперативни програми за СЗР са 505 млн. лева. Силно впечатление направи появяващата се вече голяма разлика в развитието на шестте района за планиране на България. Най-развит в страната е Югозападният регион. Областният управител на Враца Пепа Владимирова призова представителите на всички министерства и на Министерски съвет за по-специално отношение към Северозапада. "На региона ни трябва да се обърне особено внимание, защото без обединение на усилията картината тук няма да се промени", беше призивът на Пепа Владимирова.

Потърсете в сайта