Историкът и общественик Иван Лалев и художникът карикатурист Милко Диков номинирани за наградата „Св. Паисий Хилендарски”

Дата на публикуване: 15.10.2010 16:42
    Директорът на Регионалния исторически музей в Ловеч Иван Лалев – учител, общественик, историк, изследовател на проблемите на българското Възраждане и новата българска история, и Милко Диков – художник-карикатурист от Троян, са номинациите на Ловешка област за държавната награда „Св. Паисий Хилендарски”, която се връчва всяка година в навечерието на Деня на народните будители 1 ноември от Министерството на културата.
    Имената на двамата бяха съответно предложени от общините Ловеч и Троян.
    И историкът Иван Лалев, и художникът-карикатурист Милко Диков са признати в своите области творци, дали своя принос не само в Ловешка област, но и в национален мащаб. И двамата заслужават да получат високото отличие „Св. Паисий Хилендарски”. Оставяме на комисията от Министерство на културата да прецени кой от всички изявени творци в страната да бъде удостоен с приза, като вярваме, че нашите номинации ще бъдат подобаващо разгледани и оценени, коментира зам.-областният управител на Ловеч Пламен Огнянов, подписал номинациите за Ловешка област до Министерство на културата.   
    Директорът на Регионалния исторически музей Иван Лалев е номинацията на община Ловеч. Иван Лалев е име, което не се нуждае от представяне не само в Ловешка област, но в национален мащаб. Той е роден на 13 ноември 1946 г. в с. Ново село, днес гр. Априлци.
    Автор е на над 80 научни и научно-популярни статии, с над 30 публикации в научни и специализирани сборници. Автор е на книгите: „Американският девически колеж в Ловеч”, „Пътят към Къкринската голгота”, „Левски, Ловеч и вътрешната революционна организация”, „Априлци – том I – Деветдневната република под Марагидик”, „Държавното кожарско училище в Ловеч”, „История на историческия музей в Ловеч”. Съставител и редактор е на Известията на Регионален исторически музей – Ловеч, том I-VIII и Библиотека „Съкровищница”, кн. 1-6. Редактор е на книгите „Смислени години – история на Борисовото училище в Ловеч” и „Почетните граждани на Ловеч”. Инициатор за провеждането, организатор и участник е в национални научни конференции за Левски, неговите съратници, Вътрешната революционна организация, Ловешкият таен революционен комитет и публикуването на материалите от тях.
    Член е на ръководствата на исторически и патриотични дружества. Член е на съюза на учените в България – клон Ловеч, и председател на секция „Обществени науки”. Лалев е носител на награди от Съюза за дългогодишна активна работа и принос в развитието на научната дейност и популяризиране дейността на СУБ.
Инициатор и ръководител на организацията и цялостно създаване на музейна сбирка „Васил и Атанас Атанасови” – минерали, минерални суровини, колекция радиоапарати, археология, и обновена експозиция на музей „Васил Левски” в Ловеч.
Иван Лалев е носител на ежегодната персонална награда за творчество на община Ловеч „Ловешки меч” в област „Дейци на културата” през 2004 г. за съществен принос в културния живот на града. През 2007 г. е отличен с ежегодната персонална награда за изявени дейци в областта на науката – Барелеф „Св. Св. Кирил и Методий”. През 2010 г. е съставител и редактор на книгата „По пътищата на безсмъртието” – спомени на участниците във войните за национално обединение от Ловешко и Троянско. съставител е на научно-популярната книга „Ловеч”.
    Българският художник-карикатурист Милко Диков е номинацията на община Троян. Творецът е илюстратор и постановчик на анимационни филми.
    От 1954 до 1960 г. следва в Академията, в специалност „Керамика” в класа на проф. Стоян Райнов. Ученик на Илия Бешков. През 1959 г. във в. „Стършел” художникът отпечатва своята първа карикатура и печели своя първи конкурс за карикатура. От 1963 г. сътрудничи редовно на различни вестници и списания с карикатури без думи. В течение на половин век художникът утвърждава един неповторим личен стил, в който освен таланта и широката пластична култура, присъства и неизменният процес на преосмисляне на формата и нейната връзка с посланието. Привидно статични, карикатурите му излъчват енергия и добре режисирано напрежение. Символиката, предметите, знаците, заключени в графичните изображения са предмет на артистични интерпретации, покриващи най-широк диапазон от идейни послания.
    Диков работи и като художник-постановчик на анимационни филми, сред по-известните са „Двата полюса”, „Пакостникът”, „Приспивна песен”, „Аспирин”, „Триптих”, „Едно, две, три” и много други. Носител е на множество престижни награди, сред които над 10 специални форуми в Югославия, Италия, Турция, Германия, Канада – втора награда през 1986 г., годишната награда за карикатура на името на Илия Бешков през 1977 г., Гран При в Маростика, Италия, през 1985 и 1993 г. , а през 2010 г. е носител на специална награда в Истанбул на конкурса „Настрадин Ходжа”.
    През септември т. г. прави в София съвместна изложба, озаглавена „Класици на българската карикатура”, заедно с Велин Андреев, Генчо Симеонов, Иван Веселинов и Стоян Дуков.
За своите творчески заслуги и успехи и по повод 80-годишния му юбилей, Милко Диков е удостоен със званието „Почетен гражданин на Троян” с Решение № 519/30.09.2010 г. на Общински съвет – Троян. Отличието бе връчено на 14 октомври – Петковден, Празник на Троян.

Потърсете в сайта