Неправителствено сдружение в Ловеч предизвика обществено обсъждане за ролята на обществения посредник

Дата на публикуване: 20.07.2010 12:30
    Неправителственото Сдружение “Ловеч днес” в Ловеч предизвика обществено обсъждане за ролята на обществения посредник. Идеята бе подкрепена и Общинския съвет. На дискусията, която се проведе на 19 юли в заседателната зала на местния парламент, присъства и зам.-областният управител на Ловеч Пламен Огнянов. Неговото участие в срещата бе доказателство, че областната администрация подкрепя гражданската инициатива и няма притеснения относно евентуалната роля на посредника, що се отнася до работата й с гражданите. В дневния ред бе включено представяне на институцията Обществен посредник, както и правилник за работата му. В дебатите участваха още представители на други неправителствени организации, общественици, общински съветници, граждани.
    В хода на разговорите всички се обединиха около идеята, че преди всичко трябва да се даде ясен отговор на въпроса има ли необходимост Ловеч от обществен посредник и как да се организира избирането му без в това да има политически нюанс. Това е възможност за разширяването на гражданското общество, но когато местната власт и другите институции намират други пътища за разрешаване на проблемите, има ли нужда от назначаването на обществен посредник, бе една от тезите, които се очертаха на срещата. Задължително е да има обществен посредник, това е демократична институция, но има опасност от политизиране на избора, което ще опорочи демократичната идея, така че трябва да се прецизира проектът на правилник за дейността на обществения посредник, бе друга теза. Председателят на кварталният съвет в кв. „Вароша” Александър Бакърджиев, изрази мнение, че община Ловеч работи добре и според него няма конфликти и няма нужда от създаването на Обществен посредник. Чу се и мнение, че в момент на криза, не е удачно да се създава нова институция, която най-малкото за своята дейност ще има много разходи за заплати, консумативи, техника и ако всеки си върши работата, няма нужда от обществен посредник.
    Зам.-областният управител Пламен Огнянов също се включи в обсъждането, като изрази становището, че не трябва да има връзка в избора между общинските съветници и обществения посредник, макар и ЗМСА да предвижда, че избора на местният омбудсман става с 2/3 от гласовете на съветниците.
    Предложение за участие на обществения посредник в сесиите на Общински съвет, да се провери може ли Областният управител да назначава местният Омбудсман и други конкретни идеи бяха направени на дискусията.
    Участниците се обединиха около становището да се проведе още едно обществено обсъждане, на което да се представят конкретните текстове, а на сайта за новини www.LovechToday.eu да продължи събирането на мнения по темата.
    Основните точки, които имат нужда от по-задълбочени и конкретни мнения са какъв трябва да бъде профила на обществения посредник и на какви критерии трябва да отговаряq колко годишен трябва да бъде мандатът, кой може да номинира кандидати за обществен посредник, кой и по какъв критерии трябва да бъде избран във Временната комисия за обсъждане на предложенията за обществен посредник, предложения за начина на работа на комисията, предложения за прецизиране на текстовете по чл. 6, 7 и 8 от проекто –правилника, да се проучи възможността посредника да бъде назначаван от Областния управител, по какъв начин и колко граждани могат да поискат отстраняването на обществения посредник, как може да бъде изчистен изборът и работата на посредника от политическо влияние, за да може той защитава правата на гражданите.

Потърсете в сайта