Георги Терзийски: Спасяването на евреите – един от най-значимите исторически факти за страната ни

Дата на публикуване: 16.11.2018 12:50
През март 2018 г. се навършиха 75 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта през Втората световна война. Около 50 000 души са спасени от депортирането им, а България е единственият съюзник на нацистка Германия, който не прилага заповедта за депортация – един от най-значимите исторически факти за страната ни. С тези думи областният управител Георги Терзийски откри в Угърчин информационна среща на тема „Приноса на България за спасяването на евреите от Холокоста“, част от Комуникационната стратегия на България за ЕС 2018. 
В срещата участваха и народните представители Иван Миховски и Спас Гърневски.
Тук съм не като експерт, а като любител на политическата история. И като човек, живял в пловдивски квартал с разнородно етническо население, в това число и евреи, сподели Гърневски. Той се спря на основните събития през периода 1940-1944 г., отнасящи се до съдбата на евреите, като подчерта, че днес те се описват като успешен опит за спасяването им от депортация в лагерите на смъртта.  
Силната реакция срещу антиеврейското законодателство тогава и отричането на философията на гонение на хора по религиозен и етнически признак, ограничаването на човешки права са категорично доказателство, че народът ни е срещу антисемитизма изначално. Спасението на българските евреи е резултат от продължил години и много драматичен процес, за успешния край на който роля и активно участие имат всички слоеве на тогавашното българско общество. Затова сме и категорични, че нашата - българската реакция срещу Холокоста и антисемитизма надхвърля рамките на останалите опити по време на войната в други европейски страни за спасяване на евреи от депортиране. Единствено Дания е другата европейската държава, която спасява евреите си, но това там става за часове. От депортиране евреи са спасени и на други места, но малки групи – един пример за това е описан в страхотния филм „Списъкът на Шиндлер“, разказа увлекателно Гърневски. 
Областният управител подари на читалищната библиотека в Угърчин книгата на унгарския писател Петер Гардош – „Утринна треска“, в която той описва любовната история на родителите си, оцелели в лагерите на смъртта.

Потърсете в сайта