Председателят на ДАМТН Петър Горновски и ген. Войнов участваха в разширено заседание на Областния щаб за защита при бедствия и аварии

Дата на публикуване: 17.07.2018 22:00
Председателят на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор Петър Горновски и зам.-председателят ген. Кирил Войнов участваха в разширено заседание на Щаба за изпълнение на план за защита при бедствия и аварии в област Ловеч. Те бяха тук по покана на областния управител Георги Терзийски да представят промените в Закона за водите, обнародвани в ДВ от 3 юли т.г., в това число и образуваното Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири”.
До 7 октомври 2018 г. е срокът, до който кметовете ще трябва да решат дали да прехвърлят стопанисваните от тях язовири на Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Това съобщи Горновски по време на работната среща с областния управител и представители на всички общини от региона. Той допълни, че всяка община трябва да направи внимателен анализ, защото ще носи пълна отговорност за язовирите, които продължи да стопанисва, в това число и за неотложните ремонти на тях. 
В резултат на извършените проверки  ДАМТН е установено, че за 858 язовири са необходими строително-ремонтни мероприятия с цел привеждането им в технически изправно състояние, а 414 от тях са класифицирани за неотложен ремонт , стана ясно по време на срещата. Петър Горновски допълни, че изготвеният списък на агенция е на база на осъществяване на контролната дейност и в него са взети под внимание всички неизправности, констатирани при проверките на водните съоръжения от инспекторите на агенцията, като много от язовири са с повече от едно нарушение.
По време на днешната дискусия беше обсъдена и предстоящата категоризация на язовирите. Те ще се класифицират в тристепенна скала на потенциална опасност в зависимост от възможно най-лошите последици от освобождаването на съхраняваните в тях води, поради разрушаване или неправилна експлоатация, а именно: първата висока степен, втора значителна степен и трета ниска степен. За тази процедура ще бъдат отговорни комисии, назначени със заповед на областните управители на всяка една област. 
Форумът бе открит от Терзийски, който подчерта, че с промените в Закона държавата и правителството поеха своята много тежка отговорност за състоянието на язовирите, отчитайки, че човешкият живот и имуществото на гражданите са несъизмерими с каквато и да е друга отговорност, дори и финансовата. 
В заседанието участваха представители на всички общини от областта, ОДМВР, ВиК, ЦСМП, ЧЕЗ, РД ПБЗН, ОПУ, ОДБХ, РЗИ и други институции, имащи отношение по темата. Те докладваха пред областния управител за проблемите при справяне с кризисните ситуации при последните обилни валежи в областта, както и за готовността на общините и областните структури на централната власт за функциониране в усложнена обстановка. Коментирано бе и необходимостта от поддържане на постоянна и надеждна връзка на необходимите нива и осъществяване на пълен информационен обмен за своевременно оповестяване на  населението за опасност от възникване на наводнение.
Днешната среща, в която участва и главният секретар на агенцията Николай Николов е част от инициативата на държавната агенция за провеждане срещи във всички региони на България за повишаване на информираността на местните власти и на вниманието към язовирите на територията на страната. 

Потърсете в сайта