От 2014 г. се проведе първото заседание на Областната комисия по енергийна ефективност

Дата на публикуване: 10.05.2018 19:00
Областният управител Георги Терзийски проведе първото от 2014 г. насам заседание на Областната комисия по енергийна ефективност. В дневния ред бе предвидено обсъждане степента на изпълнение на плановете за енергийна ефективност, програмите за изпълнението им и задълженията на длъжностните лица, произтичащи от Закона за енергийна ефективност. На форума, в който участваха представители на всички общини, бяха коментирани въпроси, касаещи политиките за енергийна ефективност и представени програмите на фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници”, както и възможностите на Общинската мрежа за енергийна ефективност и „ЕнЕфект”. 
В заседанието по покана на Терзийски своята работа представиха Петър Добрев, главен експерт в Териториално звено Плевен към Агенцията за устойчиво енергийно развитие, Асен Шарлийски и Емил Пашов от фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници”, Мария Манолова и Пламен Манчев от „ЕнЕфект”. 
Законът за енергийната ефективност е създаден 2004 г. с цел финансиране на дейности за повишаване на енергийната ефективност и производство на енергия от ВЕИ на общини, корпоративни клиенти и физически лица, припомни Добрев, като поясни и какво е енергийна ефективност - топлоизолация и саниране на сгради, реконструкция на системите за отопление, вентилация, климатизация, осветление, топла вода, модернизация на системите за улично осветление, инвестиции за повишаване на енергийната ефективност в индустриалните процеси, внедряване на ВЕИ. 
Шарлийски очерта предимствата на Фонда от идеята през изготвянето на проект с техническата помощ на техните експерти, до осигуряване на финансиране с фиксирани лихви, без такси и комисионни и съфинансиране с оперативни програми, техническа експертиза и провеждане на процедурите. Той даде за пример реализираните проекти в страната и в област Ловеч - МБАЛ - Троян, детските заведения „Слънце” в Ловеч, болницата и детска ясла в Луковит, „Винпром” - Троян, като подчерта, че към март, 2018 г. годишно са спестени 27 887 MWh електрическа енергия, 93 734 MWh топлинна енергия, 10 469 ТОЕ нефтен еквивалент и 88 792 t.CO2eg емисии на парникови газове.  
Центърът за енергийна ефективност „ЕнЕфект” е секретариат на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия - сдружение с нестопанска цел на български общини за взаимна помощ и съвместни действия при формирането на местните политики за ефективно използване на традиционни и алтернативни енергийни ресурси и за осигуряване на енергийна сигурност и възможности за устойчиво развитие на общините. Общинската мрежа е създадена доброволно през 1997 г. по инициатива на кметовете на 23 общини. На заседанието бе представена пред общините от област Ловеч информация за услугите, ползата от членството в нея, предстоящите събития и възможности за участие в тях.
Една от основните дейности на „ЕнЕфект” е извършване на енергийни обследвания и сертифициране на сгради, изготвяне на енергийни паспорти, както и различни проучвания и анализи, стана ясно на срещата. Мария Манолова представи основните цели на центъра - да съдейства за формирането на политика за ефективно използване на енергийните ресурси на всички равнища на управление, да подпомага изграждането на местен институционален и кадров потенциал, необходим за иницииране, разработване и изпълнение на програми за енергийна ефективност, да насърчава развитието на местния пазар на технологии, изделия, материали и услуги за икономия на енергия. Приоритетите в работата на общинската мрежа и „ЕнЕфект” е преодоляване на пречките пред енергийната ефективност в българските общини и създаване на стимули за икономия на енергия, разработване и управление на инвестиционни и демонстрационни проекти за икономия на енергия, разработване на общински и регионални програми за енергийна ефективност, поясни още Манолова.
В оживена дискусия бяха коментирани и конкретни казуси в работата на общините в областта на енергийната ефективност. Обсъдена бе и темата за енергийните спестявания, издаването на удостоверения за тези спестявания и възможностите за създаване на револвиращ механизъм, чрез който да се създадат предпоставки за непрекъснато финансиране на общински проекти в областта на енергийната ефективност.

Потърсете в сайта