Георги Терзийски: Правителството чрез областните управители засилва контрола по законосъобразността на решенията на общинските съвети

Дата на публикуване: 28.07.2017 19:30
Събиране на такси за проверка на сигнали, издаване на разрешение за разкопаване и такса за нея, учредяване на вещни права върху общинска собственост, незаконосъобразно формиране на такси за детски градини, такса за услуги, които са правно задължение на администрацията, заплащане на депозитна такса за бъдещи дейности; глоби и санкции в нерегламентирани размери; неоснователно заплащане на такси за отпаднали вече дейности; такса за ползване на автогари, наредби, въвеждащи санкции, противоречащи на Закона за движение по пътищата, неогласяване публично на промените в обществените наредби. Това са само малка част от разпоредби в приети наредби по ЗМСМА на общински съвети в цялата страна, които бяха оповестени от зам.-главния прокурор и ръководител на Върховната  административна прокуратура Ася Петрова на работна среща в МС, инициирана от вицепремиера и председател на Съвета за административна реформа Томислав Дончев, с представители на областните администрации, Националното сдружение на общините и Върховната административна прокуратура, в която участва и областният управител на Ловеч Георги Терзийски.
На форума бе взето решение методически документ в помощ на областните управители да подпомага контролната им дейност по отношение на законосъобразността на актовете на общинските съвети като част от мерките за подобряване и оптимизиране на услугите за гражданите и бизнеса.
Методологията, базирана на анализ на прокуратурата за депозираните протести срещу общински наредби и норми, ще бъде изготвена от администрацията на Министерския съвет в продължение на усилията на правителството за намаляване на административната тежест. В допълнение предстои Съветът за административна реформа да одобри модел за стандартизиране и унифициране на предоставяните от областните администрации услуги чрез уеднаквяване на наименования на услуги и документи, на процедури, образци и срокове за извършване на услугите.
Административната реформа е комплексно усилие, което изисква комплексен подход. Задачата ни е голяма и тя не може да бъде изпълнена със сепаративни действия в отделните администрации, заяви Томислав Дончев в подкрепа на решението в разговора с областните управители да участват всички въвлечени страни, включително представители на местната власт, прокуратурата и Държавната агенция за електронно управление.
По време на срещата зам.-главният прокурор Ася Петрова обяви, че тече анализ на незаконосъобразни решения на местната власт от 2016 г. насам и до момента са депозирани близо 1500 протеста срещу общински наредби и норми. „Съзнаваме необходимостта от взаимодействие в усилията за преустановяване на тези противозаконни практики и сме готови да сътрудничим с областните администрации и органите на местната власт за тяхното преодоляване по предвидения в закона ред“, допълни Петрова.
Участниците в срещата обсъдиха конкретни мерки и предложения от страна на областните администрации за отпадане на услуги, намаляване броя на изисквани документи, съкращаване на срокове и намаляване на такси.  До месец септември нарочна работна група с представители на централната администрация и областните управители ще анализира предложенията и ще подготви условията за тяхното прилагане в действие. От Областна администрация Ловеч в нея ще работи главният секретар Константин Карловски.

Потърсете в сайта