27,3 % от населението на Ловешка област се е преброило електронно

Дата на публикуване: 11.02.2011 09:40
    27,3 % от населението на Ловешка област е участвало в Преброяване 2011 по електронен път, стана ясно след финалните резултати на Националния статистически институт. Те бяха огласени днес, 10 февруари, на съвместна нарочна пресконференция от областния управител Николай Нанков и директорът на ТСБ Цветозария Гатева. Следих внимателно активността в електронното преброяване и виждам, че в това отношение след нас останаха области Пазарджик, Кърджали, Монтана, Разград, Силистра, други път дръпнаха напред в последните часове. Това има своето обяснение и по-добре да го чуем от директора на Териториалното статистическо бюро Цветозария Гатева, каза при откриването на пресконференцията Николай Нанков.
    Да, резултатът е 27,3 % от населението в областта е участвало в електронното преброяване. За нас този резултат е много добър, защото ако разгледаме възрастовите показатели на населението в Ловешка област, ще видим, че то по данни от 31 декември 2009 г. е както следва: общо 151 153, от които 27,4 % във възрастта между 46 и 64 години и 21,59 % над 65-годишна възраст. Друга фактор, определящ този резултат, е и липсата на интернет в малките населени места, какъвто е случаят с община Угърчин, където извън общинския център няма интернет, обясни още Гатева. Тя оповести и резултатите по отношение активността в електронното преброяване по общини – Априлци – 18,3 %, Летница - 12,3 %, Ловеч – 37,5 %, Луковит – 15,2 %, Тетевен – 17,4 %, Троян – 32,7 %, Ябланица – 16,4 % и Угърчин с 5,6 %.
    За традиционното преброяване, което стартира днес в 8.00 ч., ще акцентирам върху това, че гражданите имат право и трябва внимателно да се запознават със служебните карти на преброителите, а ако имат съмнения, могат да се обадят и на тел. 166, и на номер 0700 16 310, за да попитат кой е преброителят на техния адрес, обясни тя като припомни, че не е задължително преброителите да влизат в дома, а преброителната карта може да се попълни и на входа, и на двора.
    Гатева повтори основната задача на преброяването - получаване на статистически данни общо за страната и по отделни административно-териториални единици за броя и състава на населението по пол, възраст, образование, икономическа активност и други демографски и етно-културни признаци, за размерите и характеристиките на сградния и жилищен фонд. Чрез преброяването се получават данни за домакинствата и семействата в България. То е единственият източник за установяване на техния състав, вид и размер, както и на демографските и социалните характеристики на поколенията и лицата, които ги съставляват. Резултатите от преброяването служат на широк кръг от специалисти във и извън управлението, които в своята дейност се нуждаят от богата и точна демографска и социална информация за вземане на оптимални управленски решения. Въпросите, които ще бъдат зададени, са свързани с възрастта, семейното положение, образованието, заетостта, броя на децата и пр. Никой няма да пита за заплатата и данъците, които плащат лицата. За жилищните сгради се събират данни за вида на сградата, година на построяване, брой на етажите и др. Данните за жилищата са свързани с вида и размера на жилището, начина на ползване, наличие на ВиК и др., обясни още директорът на ТСБ в Ловеч.
    Преброяването на лицата се извършва на принципа на местоживеенето. Съгласно Закона за преброяването преброителите, контрольорите и придружителите имат право да посетят всички жилища и сгради от своя преброителен участък и контролен район от 8,00 до 20,00 ч. На свой ред лицата са длъжни да осигурят достъп до жилището си в тези часове. Данните за лицата и домакинствата се подават лично от преброяваните лица. Данните за жилищата и сградите се предоставят от главата на домакинството или друг пълнолетен член на домакинството.
    Журналистите посетиха дома на семейство Велкови, които живеят в панелен апартамент. Там по обяд те посрещнаха преброителя Мая Бързашка. Данните бяха предоставени доброволно и с позитивно отношение към преброяването.

Потърсете в сайта