Близо 70 чувала с боклуци събраха доброволци край язовир „Сопот” в акцията „Да ловим риба на чисто”

Дата на публикуване: 07.08.2010 21:04
   Тя се проведе под патронажа на обладстния управител Николай Нанков, който лично се включи в почистването на бреговата ивица.
    Близо 70 чувала с боклуци събраха днес, 7 август, доброволците от Ресурсния център за работа с деца със специални образователни потребностии Центъра за работа с доброволци към Региионаблната библиотека „Проф. Беню Цонев” в Ловеч. Инициативата „Да ловим риба на чисто” бе на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Ловеч и сдружение „Ловеч днес”. Тя се проведе по бреговата ивица на язовир „Сопот” край троянското село Голяма Желязна и бе под патронажа на областния управител на Ловешка област Николай Нанков. Губернаторът лично се включи в дейностите по събиране на отпадъците, оставени от летуващите.
    Инициативата на ИАРА –Ловеч и Сдружение „Ловеч днес” „Да ловим риба на чисто” се роди след проверка по крайбрежието, когато служителите на агенцията установили, че летовниците не почистват след напускането на биваците. Целта ни е да акцентираме вниманието на хората и да им покажем, че не е трудно да се събират отпадъците и да се изхвърлят в  контейнерите, поставени по пътя за язовира, поясни началник-секторът на ИАРА – Ловеч, д-р Йордан Найденов. Децата и техните ръководители Моника Дончева, Албена Йончева и Павлин Иванов разговаряха с къмпингуващите и им раздаваха плакати с най-често срещаните риби във водоемите на Ловешка област, както и линиики за измерване на уловените екземпляри. Замърсяването на природата е един от най-тежките социални проблеми в национален мащаб. През ваканционните месеци риболовците масово замърсяват реките и язовирите в страната и през есента картината е много неприятна – навсякъде има разхвърляни тонове боклуци и отпадъци от опаковки на консерви, цигари, бутилки, найлонови торбички и какво ли не още, които с дъждовните води попадат във водоемите и предизвикват не само грозна картина, но и сериозно замърсяване, обясни  Найденов.     Впечатленията си изразиха и хората от палатките, които обясниха, че при пристигането си край язовира отделят по няколко часа, за да почистят от тези, били там преди тях, и едва тогава опъват палатките си. Важно е всеки да се погрижи за чистотата преди да си тръгне, а не тези след него да го правят, а това, че вие сте довели деца, пък и лично губернаторът е с тях, е инициатива, заслужаваща адмирации, похвали организаторите актьорът Иван Петрушинов, който от близо два месеца лови риба край „Сопот”.     Язовир „Сопот” е един от най-големите водоеми в страната. Неговата площ е 5500 дка, а вместимостта на водата 61 млн. куб. метра. Както виждате, тук е много красиво и много хора избират именно тук да прекарат отпуската си през лятото. Така че да се опази природата чиста трябва да бъде мисия за всеки от нас. Проблемът не е само екологичен, но и здравен, тъй като това мащабно замърсяване създава среда за развитие на зарази и инфекции, обясни на децата д-р Йордан Найденов.
    След благородната инициатива доброволците имаха възможност да ловят риба на чисто. Въпреки уговорените служебни срещи в столицата, областният управител Николай Нанков отдели час, за да похвърля въдица с децата. Успехът на губернатора в риболова не бе толкова изразен, колкото в основната му работа, където се справя много по-добре с държавническите дела, но въпреки това той успя да хване рибка, която има щастието да бъде отново върната във водите.
     Спонсори на инициативата на ИАРА – Ловеч, бяха Цветелин и Невена Кочеви, собственици на сладкарска къща „Фаворит”, Борислав Борисов - собственик на фабрика за капачки, ЕТ „Кариер-Бочевски", Йосиф Петров - "Боби Фишер", сдружение на риболовците от Троян, автосервиз ЕТ "Галин Ганчев", съобщиха от „Рибарство и аквакултури” в Ловеч.
    Възхитен съм от всичко, което направихте днес. Давам си сметка, че и възрастните трябва да си свършим работата, но е важно да разберете, че когато човек има желание, намира начин да свърши нещо полезно, а когато няма желание или просто не е добре възпитан, намира причини да не го направи. Аз съм убеден, че вие никога няма да постъпите така, както много хора тук – да оставите опаковките си по поляните, каза на малките доброволци Николай Нанков и им благодари за поканата да се включи в инициативата с красивото мото „Да ловим риба на чисто”. Всички си обещаха тя да не е последна и в бъдеще заедно да продължат да правят опити да превъзпитат онези, които все още не разбират, че опазването на природата трябва да е най-важната задача за хората.

Потърсете в сайта